Kamis, 15 Desember 2011

Защо пазарите имат значение? Или нямат?


11.12.2011

~ ~ ~
Защо пазарите имат значение? Или нямат?
~ ~ ~

“Обикновенитехора” не се интересуват от пазарите. Когато случайно стане дума и ме питат скакво се занимавам и отговоря, че търгувам с финансови инстументи, срещам многоинтересен спектър от реакции. Някои просто махат с ръка и казват “ооо, това е казино”или “оф, ужас, това е толкова скучно”, за други е просто нещо объркано, третиимат мнение за банкерите и финансистите, което не е ясно как точно е билоформирано, но е подчертано негативно. А с четвъртите ми е най-забавно. Вчераимах характерен разговор с мой познат. Случайно стана дума, че се “занимавам” сакции и валути и той каза “ей, ако знаеш, един познат преди време ми давашесъвети и аз така се набутах с едни акции, че сега са си вечно мои”. Не питах отлюбопитство. Само му казах “купувал си септември 2007, нали?” Много ми харесвакак после се учудват, че съм познал точно кога са се набутали. Чували стеанекдотите за това какво да правите с акциите си ако и шофьорите на такси ви сехвалят каква е доходността на портфейла им?

Обикновенитехора не искат да се занимават със “сложни” неща като борсата, финансите иподобни неща, в които има цифри. Особено цифри, които никога не спират да сепроменят, както са котировките. Интересно е, обаче как като стигне до тяхслуха, че на борсата се правят луди пари, всеки изведнъж много иска даинвестира. После стават дългосрочни инвеститори в активи, обезценили се с 90%.Бакалската сметка е, че ако загубиш 90% от капитала си, после трябва данаправиш 900%, само за да се върнеш в началната точка. Титанично, а? Основниятпринцип е на първо място никога да не си позволяваш да достигнеш до такаватитанично тъпа ситуация, но пък живота учи, че всичко е ясно, когато е късно.После сме много мъдри, ама ex-post, казано на латински, за разкош.

Другинтересен факт е, представата на мнозинството, че всеки може лесно да се научида прави пари. Отваряш си сметка и почваш да търгуваш и готово. На практика,обаче живота винаги ни връща към равновесната точка и излишъците и дефицититесе балансират. Това е фундаменталния принцип на живота, който важи и на борсатапоради простата причина, че финансовите пазари не са нищо по различно откумулативна проекция на надеждите и страховете на хората. Затова и случващотосе на пазарите има значение, защото наблюдавайки емоциите на хората ниенаучаваме много интересни неща за себе си, за егото ни, както и закумулативната емоция, която е завладяла света в момента.

Знам, че етрудно това да се смели. На баба ти на село не й пука за пазарите. Помислиотново. Баба ти не е затворена система. Тя може да си издои мляко и да извадикартофи, но нали трябва да получи пенсия, например. Или да си купи хляб илизахар. Пенсията й освен от мизерната държава, зависи и от инфлацията, авъпросната инфлация, не зависи само от конкретната държава, а и от световенфактор като Федералния резерв (“Фед”, Централната банка на САЩ), който всветовен план определя цената на парите. Да погледнем една много простаграфика. Тя не само е проста, тя е просто красива, защото с един поглед казвавсичко, което е нужно да знаеш за случващото се в момента, за кризата, заинфлацията, за Фед и за кумулативната емоция на хората в света.

Златото.



Е, колкосложно е да разбереш какво се случва в света като погледнеш тази графика? Катопогледнеш една планина как се издига нагоре и не те ли обзема лек страх, чеможе и да я изкачиш до върха? Или като видиш една подобна огромна вълна да сеиздига, не те ли е страх, че ще те смачка?

Тазиграфика казва точно това. Огромен страх. Хората ги е страх, понеже се печататпари и един ден това неминуемо ще се върне и ще ни захлупи като огромно цунамипод формата на инфлация. Първият “подскок” там към 80-та година е така нареченияпетролен шок, това е било преди много години и няма да даваме повече графики,които да покажат как цената на петрола се е качила и защо, но тогава инфлациятамного сериозно е уплашила хората и те се опитали да се “скрият” чрез златото.

Има лизначение това? Ти ако живееш с 1000-1500 лева и за месец всичко отива за наеми,вечери, дрехи и партита и не спестяваш, к’во ти пука? Принципно и да ти пуканяма особено значение, понеже какво може да направиш? Нямаш милиони да се чудишкак да предпазиш стойността им. Стойността, защотото както знаеш, 1 лев сега епо-скъп от 1 лев след време заради тази въпросна инфлация. На по-възрастните импука понеже пенсиите им са във пенсионни фондове и тия фондове са управляваниот живи хора, които по презумпция трябва да знаят как да ги управляват, но напрактика дали е така?

Това екато вица за бащата с 3 дъщери, където по принцип трябвало да са много богатиама на практика... Не знам, в живота всичко е относително и се разбира вотношение към нещо друго. Според Платон в древността, управляващите е трябвалода са най-мъдрите от общността, за да направляват живота и в правилната посока.Днес дали е така? А дали някога въобще, Това е разликата между реалността исвета на идеите. Света се формира по идеите на хората, които имат силата да гиреализират, но това не означава, че непременно тези идеи, които ни харесват сереализират. Нормално е тези, които са по-силни да формират света по технитеидеи.

Отново зазлатото. Един от настоящите хедж фонд звезди, Кайл Бас от Хайман Кепитъл, казав едно интервю от преди месец: “Buying gold is just buying a put against the idiocy of the political cycle. It's That Simple". На прост българскитова означава, че купуваш злато като застраховка срещу идиотщината наполитическия цикъл (под PUT се има предвид Пут опция, което е деривативенинструмент, който просто казано е застраховка, в случай, че те е страх, чецената на даден актив, на “нещо”, ще падне). Толкова е просто.

В моментаживеем в много интересни времена. Китайците имат една поговорка, която бешенещо от рода на “Да не дава бог да живееш в интересни времена”. Предполагамидва от факта, че там от древността непрекъснато са се водили войни и спобедата на една или друга страна се е стигало да масови избивания. Четох скоров един исторически сайт за онези времена и бях шокиран да разбера, че след всекиподобен интересен исторически момент населението е намалявало с примерно60-70%. Подобно е било всъщност навсякъде, и в Европа и тн. Ето линк: http://www.hawaii.edu/powerkills/DBG.CHAP3.HTM. Нормално, всяка нова власт, която се издига върхукръвта на предишните иска да заличи всички предишни спомени, както и паметта завсичко, което е било преди това. За справка министерството на информацията поОруел в “1984”.

В моментаправителствата чрез централните банки “печатат” пари (сега вече не се печатареално, понеже всичко се прави по електронен път), за да могат да стимулиратзамръзналата кредитна състема, да финансрират дефицитите си и това просто създаваедна огромна купчина пари, която обратно пропорционално губи своята стойност.Твойте пари носят тази стойност и тя намалява с увеличението на общотоколичеството. Поради тази причина и хората в 21-век търсят убежище в златото,тази “варварска релкива”, както го нарича Лорд Джон Мейнърд Кейнс. Не ви пуказа Кейнс? Не е важно, просто този брилянтен джентълмен през Великата депресияпрез 30-те ражда и развива идеите за намесата на държавата за балансиране наикономическите процеси. Днес като чувате, че в криза трябва да се инвестира винфраструктура, мислете за Кейнс, не за ... даже няма и инициалите да пиша.

Както и дае. Всеки намира в живота нещо, което го интересува. Аз имам желанието дасподеля скромното си наблюдение как всичко е свързано. Пазарът епросто един механизъм, който определя цена и стойност. Съвсем кратко искам даподчертая, че цена и стойност са различни неща. Цената отразява емоцията, астойността трябва да е нещо фундаментално основано. Просто обяснено ако имашедин ключ, който струва 1 лев и той е за клетката за осъден, то осъденият биплатил цена многократно по-висока от 1 лев, заради проекцията на стойността насвободата, която този ключ би му позволил да купи.

От малкиние използваме същия принцип, който намираме на пазарите. Когато вече с плач исополи не получаваме каквото искаме се научаваме, че трябва да намерим нещодостатъчно ценно, за да го заменим за това, което искаме да придобием. Ценатана любовта? Принципно може да ни се струва безценна и съкровена. Да идеята залюбовта, предполагам е такава, но на практик? Това как точно е по-различно отборсата? Ако има търсене на 30 лева и някой е готов да предложи на тази ценаудовлетворение – готово, имаме сделка. Едни активи се търгуват на 30, други на3000. Зависи от проекцията на стойността, която купувача възприема.

Всеки отразличните детайли, засегнати тук, е много повърхностно представен. Извинявамсе ако съм допуснал грешка и ще съм щастлив да науча за нея. Опитвам се дапредставя просто една гледна точка, което естествено е един динамичен процес,защото с годините ние както трупаме повече знание, така и променяме начина, покойто гледаме и оценяваме както знанието, така и реалността, две неща, коиточесто се разминават както цената и стойността.

Rabu, 07 Desember 2011

AUD/USD: Selling against the 61.8% Fibonacci level


The rationale here is pretty clear. There is a pretty strong Resistance cluster at the 61.8% Fib at 1.0340 and the 200-Day MA at 1.0412.

Tentative selling here with a scope of the 23.4% Fib around 0.99.